Libido jest niezwykle trudne do zdefiniowania i jest to kwestia bardzo indywidualna. Niektórzy mężczyźni mają większe potrzeby, inni mniejsze. Zaburzenia pożądania seksualnego to brak dążeń do aktywności seksualnej. Spadkowi libido zazwyczaj towarzyszy obniżony nastrój oraz postrzeganie takiego stanu rzeczy, jako problemu. Według badań zaburzenia libido dotycząc około 15% mężczyzn w wieku 18-59 lat.

Jak rozpoznać spadek libido?
Rozpoznanie spadku libido nie jest trudne, po prostu można zaobserwować u siebie mniejsze zainteresowanie seksem. Poza tym można nie odczuwać satysfakcji i zadowolenia z odbycia stosunku seksualnego. Spadek libido może wiązać się także z brakiem fantazji erotycznych.

Czemu libido spada?
Czynniki powodujące spadek libido mogą być różne, począwszy od przyczyny mających podłoże organiczne, po choroby i podłoże psychogenne. Libido może spadać ze względu na zaburzenia hormonalne, taki stan rzeczy może powodować na przykład małe stężenie testosteronu, podwyższone stężenie prolaktyny, zaburzenia funkcji tarczycy. Libido spada również przez takie choroby jak cukrzyca, choroby nerek, choroby zakaźne. Przyjmowanie niektórych leków także może mieć znaczący wpływ na zmniejszoną ochotę na seks.

Jak sobie radzić z osłabieniem libido?
Po pierwsze można stosować bezpieczne i skuteczne zioła na przykład żeń-szeń czy korzeń maca. Niektórzy decydują się także na przyjmowanie środków na potencję, które również wspomagają libido. Warto o siebie zadbać, zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Zdrowa, zbilansowana dieta, a także regularna aktywność fizyczna na pewno pomoże.